Motor yağı hakkında neredeyse herkesin az veya çok doğru veya yanlış bilgisi bulunmaktadır.

1) Bol Motor Yağının Zararı Olmaz

Otomobil motorları ve motor yağları konusunda genel olarak; az motor yağının iyi olduğu düşünülüyorsa, çok miktarının çok daha iyi olduğu düşünülmektedir. Fakat karterin motor yağı ile aşırı miktarda doldurulması zararlı olmaktadır. Çünkü direncin artmasıyla birlikte, aşırı ısı oluşabilir ve bu durumda da yağın ömrü kısalabilir.

Silindirlere aşırı yağ sıçraması durumu, aşırı yağın yanmasına sebep olacaktır. Dolayısıyla motorun çalışmasında birtakım sorunlara neden olabilir. Çünkü aşırı motor yağı, yanma odasında birikmelere yol açacaktır.

Dört silindirli olan bir otomobil için 4 litrelik motor yağının yeterli olduğu düşünülmektedir. Bu doğrudur ancak her zaman doğru olmayabilir. Çünkü motor yağının eklenmesi esnasında, tam karter kapasitesi hakkında aracınızın kılavuzunu kontrol etmeniz daha doğru bir davranış olacaktır. Motor yağını eklerken; karter yağ çubuğunda gösterilmekte olan seviyeye kadar doldurmanız gerekmektedir. Bu seviyeden azıda çoğu da zararlı olabilir.

2) Kararmış Olan Motor Yağı İyi Değildir

Buda yanlış bir düşüncedir. Çünkü kararma özelliği olmayan bir motor yağı, yağın gerçek anlamda işe yaramadığını göstermektedir. Modern olarak tabir edilen motor yağları, karbon birikmelerini temizleyerek ve bunların yağ içinde zararsız şekilde tutulmasını sağlayarak otomobilin iç parçalarının temiz kalmasını sağlamaktadır. Bu etkisini deterjan dağıtıcı katkı maddelerine borçludur.

Karbon atıklarının motor içinde birikip motora zarar vermesindense, tahliye edilebilecek olan yağda kalmaları daha tercih edilir bir yoldur.

3) Tüm Motor Yağları Aynıdır

Tüm motor yağlarının aynı olduğunu düşünmekte aslında yanlıştır. Çünkü her markanın motor yağı fiziksel özellikleri açısından olsun, katkı maddesi teknolojileri açısından olsun birbirlerinden farklılık göstermektedir. Farklı yağ çeşitleri farklı özelliklere sahip olarak formüle edilmişlerdir.

Otomobilinize uygun olan motor yağını seçerken; motor üreticisinin tavsiye etmiş olduğu yağı ve yağın tabi olacağı servis türüne dikkat etmelisiniz. Doğru yağın kullanımı, başta pahalı gibi görünse de uzun vadede daha ekonomik olmaktadır.

4) Motor Yağındaki Katkı Maddeleri, Motorun Performansını Arttırabilir

Piyasada satışı olan katkı maddelerinin, motor yağına eklenmesiyle bir getiri elde edilmemektedir. Bu durum, içmekte olduğunuz meşrubata şeker eklemeye benzetilebilir. Yani buna ihtiyacınız aslında yoktur. Birinci sınıf özellikte olan motor yağları, optimum seviyede motor performansını sağlamak adına üretilmişlerdir. Bunların içinde gerekli olan tüm katkı maddeleri eklenmiş haldedir.

Eklenecek olan katkı maddeleri, eski motorun yağ tüketimini azaltamamaktadır veya eski olan motor yağının, motoru koruma özelliklerini yeniden kazanmasını sağlayamamaktadır. Hatta dışarıdan alınacak olan katkı maddeleri, motor yağınızın kimyasının bozulmasına sebep olarak birtakım sorunların oluşmasına neden olabilir.

Kalitesi yetkili kurumlarca test edilmiş ve onaylanmış olan birinci kalitedeki motor yağlarının kullanımı, sürücüler açısından çok daha ekonomik ve güvenlidir. Bu yüzden katkı maddelerinin pek bir anlamı yoktur.

5) Motor Yağı Yıpranmaya Uğramaz

Her şeyin zamanla yıprandığı gibi motor yağıda yıpranmaya uğrar. Motor yağının en temel düşmanı ısıdır. Yüksek sıcaklıklara maruz kalan yağ, kalınlaşmaya ve okside olmaya başlar. Bunlara ek olarak motor yağları, aşırı miktarda karbon kurumu, asit, su, toz, metal parçacıkları ve okside olmuş olan maddelerle de dolabilir ve bunlarda filtreler başta olmak üzere yağ kanalarının da tıkanmasına sebep olabilir. Hattı bazı çok önemli motor parçalarının düzgün çalışmasını da engelleyebilir. Tüm bu sebeplerden ötürü, otomobilinizin motor yağını tavsiye edilmekte olan değiştirme aralıklarında düzenli olarak değiştirmeli ve bakımını yapmalısınız.

Kategori