Otomobilinizi uzun bir süre çalıştırmadığınızda, motorunuzun zor çalışmasına birçok neden sebep olacaktır. Bu nedenlerden bazıları şunlardır;

Aracınızın yakıtının içinde bulunması gerekli olan uçuculuk derecesi yüksek olan katkı maddeleri, uzun süre bekleme sonucunda azalmış olacaktır. Bu yüzden ilk harekette tutulmayı sağlayacak olan karışımın olmaması sebebiyle, aracınızın yakıt deposuna taze benzin koymanız gerekmektedir.

Aracınızın aküsünün boşalmış olma ihtimali oldukça yüksektir. Akü bakımı yapılmalıdır. Ya da otomobilinizin çeşitli parçaları hava koşulları sebebiyle paslanmış olabileceği için sürtünme kuvveti artmıştır bu yüzden marş motoru, aracınızın çalışmasına yetecek hızda motoru çevirememektedir. Bu durumda, motorunuzu revizyon etmeniz gerekmektedir.

Motordaki piston parçaları arasında bulunan yağlar mumlaşarak sıkışma yaratmış olabilir. Sübaplar, mumlaşma kaynaklı olarak açık vaziyette sıkışmış olabilir. Böyle bir durumda bezinle ısıtılarak çalışır duruma getirilebilir.

Araç motorunun çalışmasında önemi büyük olan şamandıra iğnesi veya platin gibi parçalar, yağ filmlerinin mumlaşması veya bulunduğu yerde paslanmış olması sebebiyle sıkışmış olabilir.

Yukarıda sayılmakta olan arızaların birçoğu; çevre koşulları sebebiyle oluşmaktadır. Yani soğuk, sıcak, rutubet veya tuzlu su sebebiyle bu gibi sorunların oluşması muhtemeldir.

Kategori